Po roku sme sa vrátili s Inovatom na Východ, do rodiny Juraja a Miladky Hospodárovcov. Pracujú na svojej farme v Záluží, vychovali spolu 6 detí, ktoré sú veľmi šikovné v práci aj v športe, naučili sa jazyky a vyštudovali náročné školy. Juraj rád pomáha ľuďom a buduje okolo seba komunitu so silnými vzťahmi. Sme radi, že máme takýchto priateľov v našej sieti Inovato. Musíme si pomáhať.

Na východe sa mi páči krajina, ale aj veľká pracovitosť a pohostinnosť ľudí. Boli sme aj medzi Rusínmi a obdivovali sme ich kostolíky, kopce, na ktorých gazdujú a jazerá. Ochutnávali holubky, vareniky a pelmene od Alenky s Milanom. Je to národ, ktorý sa nasťahoval do kopcov, postavili si drevené kostolíky, tvrdo pracovali v lese a na poliach, chovali ovce a modlili sa. Majú silnú vieru, nádherné chrámy a liturgiu a svet pozná veľa slávnych Rusínov – napríklad Dionýza Ilkoviča, Andy Varhola, Alexandra Duchnoviča, Alexandera Pavloviča, Vasiľa Škurla (Metropolita Laurus), Teodora Romžu, Vasiľa Hopka, Pavla Gojdiča, Juraja Jakubiska  alebo Petra Bondru.

Rusíni sú múdri a zábavní. Jedna ich múdrosť napríklad hovorí: “Ženu lehše vyzlyči proti jej voli, jak oblyči po jej želaňu…” alebo druhá: “Zhodnoť žyvot terezvo a pochopyš, že treba vypyti…”

Karpatskí Rusíni sú označovaní za horský národ v srdci Európy a porovnávajú ich s Baskami, Kurdami alebo Tibeťanmi. Sú hrdí a duchovne orientovaní, často boli prenasledovaní totalitnými režimami. Boh im bol v histórii bližšie ako páni vo Viedni, v Budapešti alebo v Bratislave. Aj dnes cítia veľkú nespravodlivosť a nevšímavosť papalášov z Bratislavy, ktorí pracujú na ministerstvách, v Poľnohospodárskej platobnej agentúre alebo na Slovenskom pozemkovom fonde. Mafiu na východe „bojovníci proti korupcii“ z Bratislavy nezastrašili. Rusíni sú pokorní a hľadajúci lásku k bratom a sestrám z iných národov, lojálni k majorite. Hovorí sa o nich, že na oltári pokoja obetovali aj svoju národnú identitu.

Mám pocit, že mnohí už ani nečakajú, že by im niekto z Bratislavy pomohol. Zariadili si svoje životy po svojom. Prežili aj prenasledovanie Maďarov, nemeckých fašistov aj ruských komunistov, prežijú aj súčasný bratislavský totalitný úradnícky centralizmus. Veľa sme diskutovali o tom, že toto šikanovanie obyvateľstva úradníkmi a byrokratmi sa skončí buď emigráciou normálnych ľudí za hranice alebo slovenským národným povstaním podnikateľov, farmárov, študentov a všetkých ľudí, ktorí ešte používajú zdravý sedliacky rozum. Viete si predstaviť štát úradníkov, ktorí by nemali od koho vyberať pokuty, nezmyselné poplatky a dane? Jedna rusínska múdrosť hovorí „Aj hlúposť, dar bóžyj.“ A tak sa Rusíni určite s pokojom zmieria aj s tým, že dali svetu napríklad Vasiľa Biľaka, Jána Cupera alebo Róberta Kaliňáka.

Ďakujeme priatelia z Východu. Už sa na vás tešíme na Inofeste v Prešove. Včera sme na Východe cestou na Tokaj počúvali v aute pána Jána Belániho. Pochádza z Juhoslávie a veľmi pekne rozpráva o svojom živote Slováka v cudzom svete. Vyzdvihuje štyri veci – Boha, rodinu, prácu a pomoc druhým.

26