Môj kamarát Oldo Kovář hovorí, že lenivosť je po hlúposti najväčší problém ľudstva. Pripomeňme si Oldovi definíciu hlúposti – žiadne 2D informácie o danej problematike (to, čo sme sa naučili dvoma zmyslami v škole) + žiadne 5D informácie o danej problematike (to, čo sme sami prežili a skúsili) + chaotický prístup. Ak sledujeme politikov a médiá, tak máme hlúposť neustále na očiach. Lenivosť je skrytá. Je to naša neochota prekonať dočasné negatívne pocity, ktoré vznikajú pri dosahovaní určeného cieľa. Naše podvedomie chce takto šetriť našu energiu a nechce nás vystavovať negatívnym emóciám. Lenivosť vedie k pasivite a prokastrinácii. Lenivci majú nízku motiváciu konať. Sedel som raz v kancelárii jedného ministra. Boli sme iba dvaja a videl som stelesnenie hlúposti a lenivosti. Ten pán sa na nás usmieva z plagátov a tvrdí, že mení hru.

Myslím si, že za neúspech ľudí, firiem a celých krajín môže hlavne kombinácia lenivosti a hlúposti. Žiaľ, múdri a usilovní ľudia si môžu vyberať prostredie, v ktorom vedia uplatniť svoje talenty a budú pracovať a žiť. Tí druhí vytvárajú prostredie úpadku a biedy.

Lenivec zostane často na pol ceste. „Ak leňoch strčí ruku do misy, ťažko mu vrátiť, sa ňou k svojím ústam späť. (Prís. 15,24). Niekedy sa mi nechce ísť na bicykel alebo cvičiť, ale keď to prekonám, mám výborný pocit a krásny zážitok. Poznám veľa ľudí, ktorí prichádzajú s nápadom, mnohí majú rôzne sny a projekty. Lenže chýba im tá najdôležitejšia vec – schopnosť realizovať svoje predstavy a plány. Namiesto toho po čase prichádzajú s ďalšími nápadmi, ktoré však nikdy neprinesú výsledok. Výsledky neprichádzajú okamžite, sú následkom dlhodobého úsilia, každodennej disciplinovanej činnosti. James Clear v knihe Atómové návyky píše, že ak sa dokážeme zlepšiť o jedno percento každý deň počas jedného roka, na konci budeme tridsaťsedem ráz lepší (1,01365 = 37,78). Naopak, ak sa každý deň počas jedného roka o jedno percento zhoršíme, klesneme takmer na nulu (0,99365 = 0,03).

Výsledkom lenivosti je rozklad a degenerácia, ktoré vidíme všade tam, kde pôsobia úradníci a štát. Heger nám tam hore inštaloval úradníkov z Progresívneho Slovenska a nie sú o nič lepší ako tí zo SMERu. Namiesto krajiny podnikateľov sme za vyše 30 rokov vybudovali krajinu úradníkov – často hlúpych, lenivých, arogantných a skorumpovaných. Rozprávaním, spisovaním analýz, zakladaním úradov a agentúr sa veci iba zhoršujú. Títo otravní byrokrati a kazisveti nielen, že spotrebovávajú stále viac peňazí, ale odoberajú energiu ľuďom, ktorí niečo reálne vytvárajú a robia. Typickým príkladom lenivej krajiny s hlúpymi občanmi je Rusko. Myslím, že sa blížime k nemu viac (aj keď nemáme zbrane a vojakov na vraždenie a okrádanie slabších), ako k podnikateľským a inovatívnym veľmociam.

A ešte farské oznamy:

Včera sme mali v Dobrom pastierovi 100 metrovú štrúdľu. Tu sú obrázky.

4.9.2023 o 13:00 máme Akadémiu Dobrého pastiera na tému hodnota pra zákazníka, ktorú budú preberať Ladislav Gabco a Ján Košturiak. Slovenskí podnikatelia v obchode často ťahajú za kratší koniec, lebo nie sú dobre pripravení. Vedieť definovať hodnotu pre zákazníka znamená poznať, ako chce zákazník používať náš produkt alebo službu, aké má stratégie, hodnoty, procesy a kultúru. Urobiť dobrý obchod znamená dobre definovať hodnotu pre zákazníka, tak aby sme dosiahli dobré marže a on sa od nás opakovane nechal obslúžiť. Tešíme sa na majiteľov firiem, obchodníkov a ľudí z marketingu na našom seminári v Akadémii Dobrého pastiera. Prihlášky – milena.kosturiakova@gmail.com.

21