Niekedy premýšľam, či sme ešte, my homo sapiens sapiens (vraj človek rozumný), celkom normálni. Investujeme množstvo zdrojov a úsilia na zvyšovanie výroby zbraní, ale nevieme zabezpečiť potraviny a vodu pre miliardy ľudí na svete. Keď sa rozprávam s tými, ktorí pomáhajú tisícom ľudí dostať sa zo života na ulici, závislostí a chudoby, ich najväčším protivníkom je štát. Neustále im strpčuje život kontrolami metrov štvorcových, veľkosti dierok na okenných sieťkach, nosnosti regálov a množstvom výkazov. Ráno zavolá pani z úradu, že výkazy treba prerobiť a po niekoľkých zmenách pred koncom pracovnej doby povie, že to môže byť tak, ako to bolo ráno. Celý deň je fuč, šikanovaná pracovníčka má slzy v očiach, ale nemôže sa na hlúpe a arogantné úradníčky sťažovať, lebo ony rozhodujú o dotáciách aj pokutách. Títo ľudia naprávajú problémy v spoločnosti a hľadajú cesty ako sa oddeliť od štátu, ktorý im sťažuje ich prácu viac, ako všetky ťažké prípady a situácie, ktoré musia denne riešiť s ľuďmi z ulice.

Najbohatšie firmy sveta nám priniesli „inovácie“, ktoré umožňujú ľuďom zdieľať obrázky, videá a texty, mentálne degenerovať a zabíjať čas na internete a skutoční inovátori, ktorí vedia a chcú reálne pomôcť ľuďom, živoria. Nesnažme sa byť slávni, buďme užitoční. Nepotrebujeme krásne prezentácie, ale dobré skutky.

Máme výskumné programy cestovania do kozmu a budovania osád vo vesmíre, do ktorých sa stále viac zapája aj Slovensko (veď sú na to vyčlenené peniaze). Ale tu na zemi si nevieme opraviť jamy na cestách, nemocnice a školy. Zrýchľujeme internet a zdokonaľujeme technológie na šírenie klamstiev a negatívnych správ, učíme umelú inteligenciu empatiu ale nevieme urýchliť vybavenie pacientov u lekára a naučiť zdravotníkov slušne sa k nim správať. Upadá nám školstvo a mladí utekajú do zahraničia, ale my riešime nebezpečných liberálov, migrantov a medvede.

Medvede sa presadzujú v médiách stále viac. Objednávajú sa analýzy na ich sčítanie a monitorovanie. Za 65 tisíc eúr sa vyvíja aplikácia na ich nahlasovanie, aj keď podobná aplikácia už existuje. Nefunkčných appiek za štátne peniaze nie je nikdy dosť. Čudujem sa, že ešte nevznikla strana na boj proti medveďom a antimedveďová parlamentná frakcia. Predpokladám, že SIS už sleduje medvede a NAKA ich bude nadránom v kuklách vyťahovať z brlohov a predvádzať do ciel predbežného zadržania.

To, že nemáme sčítaných bezdomovcov nikoho netrápi. Ani to, že zvieratám venujeme viac pozornosti ako ľuďom. Vieme veľmi dobre analyzovať a popisovať situácie, ktoré sa stali v minulosti alebo by sa mohli stať v budúcnosti a udalosti, ktoré sú od nás tisíce kilometrov ďaleko. Nevšímame si však ľudí a skutočné problémy v našej prítomnosti a blízkosti. Sme ešte normálni, alebo nám už všetkým šibe? Zaoberáme sa problémami, ktoré neexistujú. Podporujeme tých, čo vedia prezentovať, rozprávať, písať pekné strategické dokumenty a znepríjemňujeme život ľuďom, ktorí sa snažia skutočné problémy pomenovať a riešiť. Začnime sa správať normálne, neunikajme do virtuálnych svetov a venujme sa tomu, čo je dôležité v našom živote. Myslime na to, že tí, ktorí sú dnes nepovšimnutí a poslední, raz budú možno predbiehať tých, ktorí sa dnes cítia byť víťazmi.

53