Tieto slová sú napísane v Evanjeliu podľa Matúša (5:39) a na prvý pohľad pôsobia, ako keby sme sa mali so zlom zmieriť, alebo mu ustupovať. Dôležité sú aj slová, ktoré sú pred a za týmto veršom – počuli ste, že bolo povedané: Oko za oko a zub za zub (Mt 5:38). A ďalej nasleduje: Naopak: „Tomu, kto ťa udrie po pravom líci, nadstav aj ľavé. Tomu, kto sa chce s tebou súdiť a vziať ti spodné rúcho, nechaj aj plášť. Ak ťa bude dakto nútiť niesť náklad jednu míľu, choď s ním dve. Kto ťa prosí, tomu daj a neodvracaj sa od toho, kto si chce od teba požičať. Počuli ste, že bolo povedané: Milovať budeš svojho blížneho a nenávidieť svojho nepriateľa (Mt, 5, 39:43).

Čo nám teda Ježiš hovorí? Aby sme nebojovali so zlom zlými prostriedkami. Aby sme pochopili, že zlo sa dá poraziť iba Láskou a odpustením. Keď Ježiš hovorí, aby sme konali pokánie, tak používa slovo „μετανοέω – metanoeó,“ ktoré znamená aj zmeniť zmýšľanie, svoje postoje k životu, obrátiť sa.

Bojovať so zlom teda neznamená, že ho zbombardujeme ďalším zlom, ale prijatím a láskou ho premeníme na dobro. Ježiš nebol tolerantný k zlu, miloval však človeka a povolával ho k tomu, aby zanechal zlé veci. Viem, že to znie niekedy smiešne, ak etická komisia vyzýva napríklad sudcov a prokurátorov, ktorí sa správajú neeticky, aby urobili sebareflexiu. Ale koľkých ľudí sa násilím a represiami podarilo obrátiť na dobré? Potrebujeme inováciu seba samého. Postup je podobný ako v Design Thinking – byť empatický k tomu, čo sa deje v nás a v našom okolí, uvedomiť si problém a začať ho riešiť.

Nemali by sme teda reagovať na zlo zlom, na úder protiúderom, na urážku urážkou. Ukrajinci bránia svoje územie a neustupujú ruským fašistom, dlhodobé riešenie je vśak v tom, že aj Rusi sa raz budú musieť naučiť pracovať, slušne žiť, nekradnúť a neútočiť na svojich susedov. A nenechať sa ovládať psychicky narušenými diktátormi.

Organizovaná zločinecká skupina je spoločenstvo viacerých osôb zamerané na páchanie sústavnej, úmyselnej trestnej činnosti – organizovaného zločinu. Je relatívne stabilne organizovaná, sú v nej presne rozdelené jednotlivé funkcie a deľba činností, ktorú sa snažia navonok tajiť. Stáva sa, že v takýchto skupinách robia zlé veci politici aj tí, ktorí by nás mali chrániť pred zločinom. A čo sa stane, ak ich teraz  nejaké akčné komando rozpráši? Po čase vzniknú ďalšie podobné skupiny, ktoré budú ďalej robiť zlé veci.

Človek neprestane robiť zlo zo strachu, ale až keď sa obráti. Strach sa dá krátkodobo vynútiť represiami, obrátenie je trvalé a spôsobuje ho Láska. Vladko Maslák v Dobrom Pastierovi pomohol mnohým ľuďom zmeniť ich životy k lepšiemu. Nie výčitkami a trestaním, ale prijatím a rozvíjaním toho dobrého, čo sa nachádza v každom človeku. Verme, že zlo a nespravodlivosť, ktoré vidíme okolo seba, budú zastavené. A verme aj, že sa raz v nebi stretneme – my, všetci hriešnici, ktorí sa chceme polepšiť.

36