Mark Twain kedysi napísal, že ľudí je ľahšie oklamať, ako ich presvedčiť, že boli oklamaní. Žije medzi nami mnoho oklamaných ľudí a presvedčiť ich, že boli oklamaní vôbec nie je ľahké. Nedávno mi Mirko Saniga poslal túto rozprávku: Somár povedal tigrovi: ′′Tráva je modrá.“ Tiger odpovedal: ′′Nie, tráva je zelená.“ Rozprúdila sa hádka a obaja sa rozhodli ísť za levom, kráľom džungle, aby on rozhodol, kto má pravdu. Ešte sa len blížili k miestu, kde lev sedí na svojom tróne a somár začal vykrikovať : ′′Vaša výsosť, však je pravda, že tráva je modrá ?“ Lev odpovedal: ′′Jasné, tráva je modrá.“ Somár sa potešil a pokračoval: -„Tiger sa so mnou háda a trápi ma, prosím potrestajte ho!.“ Kráľ potom vyhlásil: ′′Tiger bude potrestaný dvojročným tichom.“ Somár skákal od šťastia, spokojný a opakujúc stále dookola: „Tráva je modrá, tráva je modrá“… Tiger trest s pokorou prijal a opýtal sa leva prečo ho trestá, keď je tráva zelená. Lev odpovedal: ′′Toto nemá nič spoločné s otázkou, či je tráva modrá alebo zelená. Trest je preto, lebo nie je možné, aby odvážny a inteligentný tvor ako si ty, strácal čas so somárom, a potom ma prišiel obťažovať s hlúpou otázkou.“ Najhoršia strata času je hádka s hlúpym a fanatickým tvorom, ktorému nezáleží na pravde, ale len na víťazstve jeho viery a ilúzií. Nikdy nestrácaj čas nezmyselnými rozhovormi… Sú ľudia, ktorí bez ohľadu na to, koľko dôkazov sa predkladá, nie sú schopní to pochopiť. Ďalší sú zaslepení sebectvom, nenávisťou a frustráciou a jediné, čo chcú, je mať pravdu, aj keď to tak nie je.

Múdrosť sa skladá z 2D informácií (získali sme ich v škole, väčšinou dvoma zmyslami – zrak a sluch), 5D informácií (osobná skúsenosť získaná piatimi zmyslami) a prístupom – logika, kritické myslenie a systémový prístup. Hlúpy človek v určitej oblasti nemá naštudované (2D), prežité (5D) a jeho prístup je chaotický. Pridajme si k tomu Dunning Krugerov efekt, kde sa hlupáci preceňujú a nemajú zábrany a múdri sa podceňujú a ustupujú im. Tak pochopíme veľa vecí okolo seba – neschopných ľudí, ktorí riadia štát a tretinu Slovákov, ktorí si myslia, že za zabíjanie nevinných ľudí na Ukrajine nie je zodpovedný Putin.

Kým hlupáci hlasno vykrikujú, múdri ľudia v tichu premýšľajú nad tým, čo je pravda a lož. Lev hovorí tigrovi, že keď vykrikuje nevedomosť, inteligencia mlčí. Je to tak správne? Keď potom príde zlo, dobro ustupuje. Najskôr za vyjednávacím stolom, neskôr na bojisku. Vieme, že zlo sa nedá vybombardovať a dá sa poraziť iba láskou. Keď sa však múdri ľudia budú správať tak, ako poradil lev tigrovi v našej rozprávke, tak budú čoskoro všetci okolo nás vykrikovať, že tráva je modrá a Putin je záchrancom tradičných slovanských a kresťanských hodnôt. Keď budeme s úsmevom a láskou prijímať mafiánov, zlodejov, agresorov a vrahov, tak rozložia celú našu kultúru a spoločnosť. A preto treba niekedy somárov učiť prečo je tráva zelená a ochraňovať normálny svet od nebezpečných psychopatov a zla, ktorému podľahli.

V apríli sa teším na tieto stretnutia:

4.4.2022 máme Akadémiu Dobrého Pastiera na tému hľadanie radosti v živote a v práci.

5.4.2022 máme seminár o inováciách výrobkov, služiab a podnikateľských modelov v Piešťanoch.

19.4.2022 bude stretnutie sekcie Autonómne poľnohospodárstvo v Nitre.

20.-21.4.2022 máme konferenciu kresťanských podnikateľov na tému ako zdolaž svoju horu

27.-28.4.2022 máme konferenciu Podnikatelia spojte sa na tému ako dať naše podnikanie do súladu s prírodou a človekom.

Na na týchto akciách vždy stretnem veľa dobrých a múdrych ľudí a teším sa na nich.

37