V dávnych časoch odchádzali otcovia rodín do Ameriky zarábať peniaze. Dnes odchádzajú do zahraničia naše deti. Vyštudujú tam na univerzitách a nájdu si prácu. A ich rodičia si kladú otázku – vrátia sa? Je ich tam už vyše tristotisíc. Aj moja Lucka a Zuzka. Nedávno som mal debatu s dvoma mladými mužmi – Jozef vyštudoval v Šanghaji, Peter v Mníchove a Edinburghu. Šikovní chlapci, s kresťanskými koreňmi a vzťahom ku svojej rodnej krajine. Chceli by so spolupracovať s našou inovačnou sieťou Inovato vo Vrábľoch. Na projektoch, ktoré posunú ďalej Slovensko a pritiahnu domov ďalších mladých ľudí. Nerozprávali sme sa o platoch a funkciách. Zaujímali ich projekty, ich zmysel a úžitok. Teším sa, že sa hlásia slovenskí podnikatelia, inovátori aj mladí ľudia zo sveta. Slovensko má veľkú šancu zmeniť sa na krajinu inovácií. Definícia hovorí, inováciou že zvyšujeme úžitok výrobku alebo služby a znižujeme škodlivé funkcie. Inovácie teda neprinášajú len nové technológie a prevratné riešenia, ale môžu vytvoriť aj lepšie školy, nemocnice, lokálne farmy, inteligentné a modulárne stavby, fabriky a mestá, dizajnérske a vývojové centrá, kam prídu pracovať talentovaní ľudia. Inovácie potrebujeme aj pre tých, ktorí svoje talenty neobjavili, alebo ich zahrabali v nešťastnom osude. Inováciami opravujeme svet a pomáhame slabším, aby aj oni mohli žiť dôstojný a pekný život.

Mám z toho dobrý pocit. Vrátia sa! Deti zo sveta ku svojim rodičom. Úspešní zo západu, na východ, ktorý dočasne opustili. Vrátia sa, aby nahradili skorumpovaných sudcov, úradníkov a podvodníkov, ktorých práve zvážajú policajné autá pred vyšetrovateľov. Vrátia sa, aby pomáhali svojim rodičom a zveľaďovali svoju krajinu, ktorá si zaslúži lepšiu budúcnosť. Vrátia sa, ak im v tom nebudeme brániť hlúposťou, nespravodlivosťou a hrubosťou. Prestaňme si nadávať, hádať sa ako malé deti a vytvorme projekty pre našu budúcnosť. Vrátia sa, ak si nebudeme závidieť a hádzať polená pod nohy. Ak sa budeme viac počúvať, vzájomne sa rešpektovať a menej prekrikovať. Skúsme to – pre naše deti a Slovensko.

Inovato – toto by mohlo prilákať naše deti

0