Zdá sa mi, že sa okolo nás zo všetkých strán valí prúd slov – v novinách, knihách, podcastoch, videách a diskusiách na internete. Niekedy mám pocit, že už bolo povedané všetko – a nič. Stačí jedna veta, fotografia alebo krátke video a spúšťa sa lavína diskusii a rád o podnikaní, živote, stratégií, rovnováhe, harmónii, o tom ako upútať pozornosť, dosahovať výkonnosť, šťastie, zdravie a náročné ciele.

Premýšľam niekedy, čo s týmto množstvom múdrych slov urobiť – kopírovať si ich a riadiť sa podľa nich, dopĺňať ich vlastnými skúsenosťami alebo s nimi polemizovať? Niekedy ani nechápem o čom tam ľudia diskutujú a koľko času tomu musia venovať. A možno to píšu už nejaké digitálne roboty. Zároveň si kladiem otázku, prečo je na svete stále toľko problémov, keď je na internete toľko dobrých a užitočných rád – úplne na všetko. Zdá sa, že svet sa celkom nespráva podľa týchto múdrych slov. Možno sú to diskusné bubliny alebo len prázdne slová bez skutkov. Neviem. Keď Boh niečo vysloví, v tom okamihu sa to vraj stane. Človek však túto schopnosť nemá a tak často prúdom slov iba nahrádzame nedostatok činov.

Premýšľam niekedy, čo by sa stalo, keby sa prerušil tento nekonečný tok slov. Bolo by zrazu ticho. Nedozvedeli by sme sa, čo sa práve odohráva v hlavách a životoch neznámych ľudí. Neobjavili by sme ďalšie knihy, motivačné videá, podcasty a prezentácie. Ani množstvo rozosmiatych ľudí so zdvihnutými rukami alebo spolupracovníkov, ktorí ďakujú všetkým okolo. Zrazu by sme boli v tichu – sami so sebou.

Aké vzácne by bolo ticho. Úplné ticho, kde by sa nikto s nikým neprekrikoval a nesnažil sa upútať pozornosť – či už nejakou múdrosťou alebo hlúposťou o plochej zemi, bielymi čiarami za lietadlami alebo mierotvorcoch z Ruska. Aké krásne by bolo ticho, v ktorom by sa menili veci k lepšiemu. Absolútne ticho a Boží pokoj. Máme veľa hlásnych trúb a schopnosť mlčať sa stáva vzácnosťou. Nemusíme mať hlavné ani posledné slovo v každej diskusii, ani tisíce sledovateľov na tzv. spoločenských sieťach (social networks). S Bohom sa najlepšie rozpráva v tichosti a bez slov. On preferuje tichých a pokorných pred urozprávanými mudrlantmi.

Zajtra máme Akadémiu Dobrého pastiera s Petrom Ballonom na tému Srdce stratégie – ako fungujú nové formy  organizácie a vedenia ľudí.

Tu sú ďalšie plánované akcie

23