V pondelok 3.4.2023 sme mali v Akadémii Dobrého Pastiera veľmi dobrú diskusiu. Začal ju Milan Labant. Prišiel so svojou rodinou a predstavil nám malého Maťka, ktorý sa narodil s rázštepom chrbtice. Milan so svojou manželkou sa rozhodli pomáhať rodinám, ktoré majú podobné problémy ako oni. Založili na to občianske združenie www.zivotnaruby.org. Milan nám ukázal úplné nové problémy, ktoré si rodičia so zdravými deťmi ani nevedia predstaviť. Má plány vytvoriť aplikáciu pre zlepšenie pohybu a života handicapovaných ľudí, pomáha rodičom s osvetou nových prístupmi k liečbe, vymýšľa cvičiská pre handicapovaných, rieši vozíky a hľadá pomoc s 3D tlačou ortéz. Milan nám ukázal pozitívny prístup k životu ale aj nové príležitosti na inovácie pre skupinu zákazníkov, ktorých väčšina z nás vôbec nepozná a nevidí.

Po Milanovi prezentovali svoju prácu sestry Adriana a Mirka Fontányové, ktoré pomohli už 240 rodinám, kde rodičia nezvládajú vytvárať svojim deťom dostatočné zázemie. Podobne ako Milan hovorili o otcoch, ktorí pri problémoch opustia svoje rodiny, ale aj o starých rodičov, ktorí niekedy vychovávajú svoje vnúčatá. Aďka s Mirkou zabezpečujú krízové bývanie, školské pomôcky, oblečenie, potraviny a ďalšie veci tak, aby sa deti mohli normálne rozvíjať, chodiť do školy a dosahovať dobré výsledky. Pomáhajú im podnikatelia a dobrí ľudia. Aďka s Mirkou pôsobia v celom Žilinskom kraji. Pomohli by im ďalšie byty, ale aj oblečenie, potraviny alebo pomôcky do školy. Ak by ste im chceli pomôcť, tu je ich občianske združenie https://www.ozdomnadeje.sk/.

Rudko Toma, ktorý vystupoval po Aďke s Mirkou, sa venujú so svojou manželkou Jankou rómskym deťom už  vyše 33 rokov. Najskôr založili materskú školu, neskôr viaceré základné školy a gymnázium. Budujú aj internáty a domy, v ktorých učia deti gazdovať a žiť. Mnohé rómske deti, ktoré končili v osobitných školách, získali takto normálne vzdelanie a niektoré sa dostali aj na univerzity a dnes pomáhajú ďalším. V škole vedú deti k remeslám, umeniu aj k tomu, ako slušne žiť. Rudko práve píše projekt, z ktorého by si chceli kúpiť mikrobus, opravujú si domčeky, budujú malé farmy, cez covid museli zatvoriť svoju cukráreň a kaviareň v Kremnici. Tu je dielo Rudka Tomu a jeho tímu: https://www.dzivipenzivot.sk/

Tu sú obrázky zo života v komunite, ktorú budujú Rudko a JankaTomovci.

Jurko Malý je Salezián, ktorý pôsobí vo väznici, kde je veľa mladých, ktorí sa nevedia zaradiť do života. Založil pre nich dom na pol ceste, býva s nimi, učí ich pracovať a žiť. Opravil si dom a má obavy, že ho jeho majitelia predajú, potreboval by pomôcť, lebo má veľa práce a na všetko je sám. Tu je jeho komunita – www.centrumdorka.sk.

Martin Mekel je gréckokatolícky kňaz, ktorý dlhodobo pracuje s Rómami a hovorí, že by sme sa mali snažiť viac ich pochopiť, ako ich meniť na náš obraz. Martin hovoril o svojom diele, ktoré budujú na Sigorde pri Prešove a o spolupráci s rómskymi lídrami, ktorých si počas svojho pôsobenia vychoval. Mnohí poznajú skupinu F6 a ich piesne, ktoré dúfam budeme počuť aj na našom Inofeste 2023 v Prešove.

Kňaz Rado Hasík a sestra sr. Katarína Niezgoda SSpS predstavili komunitu Lukov Dvor – https://misionari.sk/. Je to miesto, kde sa ľudia učia vychutnávať si v prítomnosť a byť sami so sebou, prípadne sa rozprávať s kňazmi, psychológmi, psychoterapeutmi alebo psychiatrami.

Toto sú niektoré témy, ktoré zaznievajú v Lukovom dvore:

Tu sú niektoré témy kurzov

Bolo to stretnutie nabité pozitívnou energiou. Ďakujem Milan, Aďka, Mirka, Rudko, Martin, Jurko, Rado a Katarína. Hovorili aj ďalší – Andrea Tóthová z https://www.mydlatamara.sk/ alebo Majo Weber a sestra M. Laura z novozaloženého Mobilného hospicu Matky Rózy v Bytči.

Dohodli sme sa, že sa budeme viac vzájomne prepájať v našej sieti Inovato, zdieľať skúsenosti a pomáhať si. Chceme vytvoriť spoločný tím na prípravu a riadenie projektov, zapojiť do našej práce viac dobrovoľníkov a prepojiť sa s podnikateľmi a ľuďmi, ktorí nám chcú pomáhať v našich pôsobiskách. Radi by sme do Inovata priniesli aj konkrétne námety na inovácie – napríklad 3D tlač ortéz, invalidné vozíky, cvičiská a pomôcky pre handicapovaných ľudí, spoločné podniky, v ktorých dokážeme spracovávať odpadové materiály a pod.

23