Kde je ten svet slušných a kultivovaných ľudí? Kde sú tie ideály nežnej revolúcie a demonštrácii za slušné Slovensko? Do politiky sa vtlačili hulváti a grobiani – Mečiar, Slota, Fico, Danko, Kotleba, Matovič a podobní. Demokracia s internetom vytvorili arénu pre verejné prezentácie rôznych primitívov a hlupákov. Normálny článok alebo video má na internete stovky videní, prezentácie týchto bláznov státisíce. Hlúposť kričala vždy hlasnejšie, ale nemala takú distribúciu ako dnes. Negativizmus, hulvátstvo, agresia a primitivizmus prekrikujú slušnosť a odbornosť. Grobianstvo už nie je iba v politike, ale aj medzi novinármi, umelcami, úradníkmi alebo zdravotníkmi. Sociálne siete a médiá (mám pocit, že všetky sa zmenili na bulvár) rozširujú medzi nami slová a skutky týchto grobianov.

Keď príde normálny človek k inžinierovi alebo vedcovi v nejakom obore, tak nemá potrebu vysvetľovať im veci, ktoré oni roky študovali a on nie. U týchto bláznov to však funguje opačne – odborníkov vyhlásia za zmanipulovaných agentov temných síl a všetkých okolo presviedčajú o svojich šialených výmysloch a konšpiráciách.

Čo sa dá s týmito ničiteľmi kultúry a slušnosti robiť? Obmedziť im prístup k médiám? Trestať šírenie nenávisti a klamstiev? Vzdelávať ich? Diskutovať s nimi? Povedať si, že múdrejší ustúpi a ignorovať ich? Zatiaľ sa pred touto svorkou bláznov uzatvárame do komunít, ale celá spoločnosť pôsobí ako na pokraji občianskej vojny. Problém je, že tento primitivizmus, nevzdelanosť, hulvátstvo aj alkoholizmus majú na Slovensku tradíciu od stredoveku. Veľa sa toho za niekoľko storočí nezmenilo. Slušní a vzdelaní ľudia odchádzajú do cudziny, tradiční Slováci sa rozkrikujú doma.

V Dobrom pastierovi máme na nástenke výzvu pápeža Františka z januára 2023: „Potrebujeme ľudí schopných utkávať nitky spoločenstva, ktoré budú protiváhou k množstvu ostnatých drôtov.“ Áno, hulváti a grobiani nás pichajú svojou agresivitou ako ostnaté drôty. Vytvárajme komunity, kde sa budeme spoločne rešpektovať, pomáhať si a radovať sa zo spoločných úspechov. Vytvorme ostrovy slušnosti, odbornosti, dialógu a spolupráce, ktoré oslabia týchto nenávistných a nevzdelaných krikľúňov. Pred pár dňami bol u nás v Dobrom pastierovi na súkromnej návšteve jeden veľvyslanec. Po odchode mi napísal: „Celý deň nad tým premýšľam, aká dôležitá a krásna je tá práca, ktorú robíte. Veľmi rád by som vám pomohol. Keď vidím tie duše klientov, ktoré asi po dlhých rokoch ťažkosti konečne našli pokojné miesto vďaka vám, tak je to úžasný zázrak.“

Ak my mzeme robiť zázraky. Radujme sa z nádhery života. Môj učiteľ P. Anselm Grün, OSB hovorí. „Proti všetkému útlaku zo strany zlých ľudí stojí Božie prisľúbenie: Tichí budú vlastniť zem a budú sa tešiť z plnosti mieru. Mier, šalom, nie je iba absencia vojny a rozbrojov. Mier je všetko, po čom človek túži: pokoj, požehnanie, plnosť života.“

36