Volajú ho šašo a označujú ho aj horšími slovami. Vraj je to komediant, ktorý vymýšľa veci, ktoré tu nikdy neboli. To zvyknú robievať inovátori – prinášajú radikálnu zmenu. A vzbudzujú posmech, odpor a pohoršenie. Nemyslím si, že politický systém a správa štátu by mali v digitálnej a exponenciálnej dobe zostať nemenné. Nechápem napríklad, že sa ešte nedá voliť cez internet. Neuznáva tradičné politické strany, ktoré už neslúžia ľuďom, ale správajú sa ako organizované zločinecké skupiny. On zoberie nezávislé osobnosti a dostane ich do parlamentu. Mnohých neznámych ľudí, takto vytiahol do veľkej politiky. Na začiatku to financoval zo svojich peňazí – letáky aj celú volebnú kampaň. Spomínam si na jedného kandidáta, ktorému platil predvolebné cesty aj honoráre za natáčanie videa. On ho opustil a dnes mu nevie prísť na meno. Zazlievajú mu, že ľudia na jeho kandidátke sú nezávislí a môžu hlasovať ako chcú. A načo sú nám poslanci, ktorí hlasujú na povel? To môžu dať rovno predsedovi možnosť stláčať za nich hlasovacie tlačidlá. Radšej budem mať v parlamente 150 nezávislých osobností, ako 150 hlupákov so straníckou disciplínou. Tento blázon dokonca dáva občanom možnosť hlasovať o rôznych otázkach ako má fungovať spoločnosť. Vraj je to nedemokratické. A nie je náhodou demokracia vláda ľudu? Tradiční politici by boli najradšej, keby im ľudia raz za štyri roky dali svoje hlasy a potom od nich mali pokoj. Hovorí priamo svoj názor a to sa tiež mnohým nepáči. Kaviarenským revolucionárom a novinárom, ktorí na neho roky poľujú spoločne s vládnou mafiou. Všetky politické strany dávajú ľuďom rôzne otázky, ale cez agentúry. A potom ľuďom sľubujú to, čo im prinesie preferencie. Tradiční politici svoj skutočný názor nikdy verejne nepovedia. Radšej robia zákulisné intrigy. Politika sa má vraj robiť skryto, v kabinetoch a salónoch, nie pred očami verejnosti. Občas sa na verejnosti objavia nejaké nahrávky a videá a šokovaní ľudia sa dozvedajú kto a čo v zákulisí dojednáva. Najviac však tento pán znervózňuje zlodejov. Priznajme sa, že v politike ich je dosť. Politika je o vplyve, moci a peniazoch. A tento „strážny pes“ tak nediplomaticky cerí zuby na každého zlodeja.

Viem, niekedy sa netrafí, prestrelí alebo vymyslí nejakú blbosť. Nie je ani diplomat. Ale tých sme tu už mali dosť. Právnikov s peknými rečami a škaredými činmi. Nesmejte sa šašovi, ktorý otvorene hovorí to, čo si mnohí myslia. Potrebujeme zmeniť politiku, aby bola pod kontrolou občanov. Dnes máme nástroje na to, aby prebiehala transparentne a v priamom prenose. Žiadne utajené zmluvy a majetky, imunity a výnimky. Politici a úradníci majú slúžiť občanom, ktorí si ich platia. Nesmejte sa. Čo ste dokázali vy? Štandardní politici, politológovia a novinári, ktorí si nič iné, ako stranícke sekretariáty a bábky v politike neviete predstaviť? My si radikálnu inováciu v politike predstaviť vieme. On line prepojenie politikov s občanmi, hmotnú zodpovednosť politikov za ich rozhodnutia a sledovanie práce štátnych úradníkov v priamom prenose. Chceme to zmeniť.

Premýšľal som koho voliť. So štyrmi lídrami strán, ktoré by mohli priniesť zmenu si tykám a vedel by som si na ich kandidátkach vybrať dosť slušných ľudí aj odborníkov. Dcéra mi urobila na internete test mojich názorov a mi vyšlo mi, že som volič Progresívneho Slovenska. Aj by som ich volil, keby tam nemali toho funkcionára, čo na mňa pôsobí ako keby sa narodil so straníckou knižkou. Ani neviem za čo presne je. Vždy to začína na S – SDKÚ, Sieť, Spolu. Pripadá mi taký rýchlokvašák a kariérista, ale možno sa mýlim. Už máme dosť štandardných politikov a systémových politických strán. Som presvedčený, že tradičné politické strany sú zbytočné medzičlánky medzi občanmi a vedením krajiny. Moja rodina a priatelia budeme voliť OĽANO. Naša Lucka už volila. Požiadala o lístky pred Vianocami. Poslali ich 20.1. Dostala ich do Šanghaja 7.2. Dúfajme, že prídu včas. Kto má záujem komplikovať ľuďom voľby zo zahraničia? Neschopná ministerka sa už vyjadrila. Prečo sa vôbec v digitálnej dobe volí ako v devätnástom storočí? Je veľa vecí, ktoré musíme zmeniť – radikálne.

Tu je objednávka mojej novej knihy. Pozývam vás aj na moje tri semináre v marci:

0