Tak ako je láska medzi mužom a ženou, sú pevné priateľstvá medzi mužmi. Pred približne 25 rokmi som som stretol prvý krát v Ulme profesora Friedricha Büga. Pracoval predtým ako vrcholový manažér vo významnej zbrojárskej firme a vadili mu jej obchodné praktiky. Stal sa profesorom a prorektorom. Postupne sme sa spriatelili. Učili sme 20 rokov v Ulme študentov, robili projekty a založili Master štúdium Priemyselné inžinierstvo. Už roky sa navštevujeme aj s manželkami, vieme o sebe takmer všetko a často spolu vedieme dlhé rozhovory o tom, ako zlepšiť tento svet. Fritz býva vo Friedrichshafene pri Bodenskom jazere, ja vo Varíne, pri Varínke. Vždy sa tešíme na spoločné stretnutie u nich alebo u nás.

Trochu neskôr ako Fritza som spoznal druhého podobného Dona Quijota, ktorý chcel meniť svet – Petra Čamlíka. Vo vyššom veku dokončoval diaľkovo vysokú školu a prihlásil sa na Master štúdium, ktoré sme založili spoločne s Fritzom. Po jeho ukončení začal písať dizertačnú prácu – proti všetkým pravidlám a profesorom. A obhájil ju. Bol šéfom kvality a aj tam bojoval, vyvinul špeciálne technológie a zachránil s nimi firmu, v ktorej pracoval. Nedostal žiadne uznania – skôr nepochopenie, závisť a nevraživosť. Raz ma pozval do svojho sklípku v Prušánkach a zistil som, že robí výborné víno – pre seba a svojich priateľov. Tak poctivo, ako prežil celý svoj život, s odkazom svojho otca, ktorého väznili komunisti.

Keď sedím s Fritzom alebo s Petrom, mám pocit, že sa poznáme od narodenia a nemáme si čo vysvetľovať. Okamžite vznikne okolo akési zázračné pole, my rozprávame, cítime sa dobre a čas akoby zastavil.

Nedávno mi volal Fritz, že je s manželkou Margret v Rakúsku a zastaví sa. Práve som sa chystal na Moravu a zobral som ich k Petrovi. Sedeli sme v Prušánkach, ochutnávali výborné vína a hovorili o tom, že človek nemôže každý deň piť iba najlepšie druhy vín, pretože by mu ich chuť zovšednela. Tak ako nemôžeme každý deň plesať a radovať sa, musíme aj smútiť, trápiť sa potom sa tešiť z krásnej chvíle s priateľmi pri dobrom víne.

A tak sme sa nedávno stretli a tešili zo života – Fritz, Petr a ja.

0