Igor a Lojzo

Igor Matovič je pravidelne predmetom kritiky a označujú ho rôznymi menami – šašo, pošahanec, blázon, podvodník, narcis, privatizér a pod. Nezaslúži si to. Nosí čierne tričko s provokatívnym nápisom. Celkom rád ho nosím aj ja. Igor hovorí nepríjemné veci o zlodejstvách a podvodoch – kedysi mohol vladárom povedať do očí pravdu iba šašo. Stretol som sa s Igorom niekoľko krát a pripadal mi ako bystrý, logicky hovoriaci a normálny človek (žiaden blázon). Poznám pár ľudí, ktorí pre neho pracovali a nespomínali mi, že by sa cítili ako otroci. Igor dokázal nazbierať dosť informácii a energie na to, aby padli mnohé politicko – mafiánske figúry na Slovensku.

Nechcem posudzovať Igorov osobnostný profil, ani jeho štýl komunikácie a politiky. Každý z nás je originál. Seth Godin hovorí o hnedých (sú skrytí v dave) a fialových kravách (vytŕčajú). Igora by som zaradil medzi fialových rebelov. Priznám sa, že mi vždy boli viac sympatickí skôr buriči typu Lojza Hlinu alebo Igora Matoviča, ako uhladení súdruhovia s kamennými tvárami a prázdnymi frázami. Každý z nás má právo zvolať ľudí, postaviť sa pred nich a niečo im povedať. Všetci môžeme písať svoje názory na internete, máme dovolené založiť so svoje združenie, firmu, hnutie alebo politickú stranu. Matovičovi zazlievajú jeho „nedôstojné“ vystupovanie v parlamente – často tí, ktorí za peknými slovami skrývajú zlé, ale naozaj zlé, skutky. Kritizujú ho, že nemá víziu. Nepamätám si, že by sa niekedy staval do pozície vizionára Slovenska. Často však hovoril o tom, že by sa chcel pozerať zlodejom na prsty a mám pocit, že to aj robí. Keď počúvam jeho prejav, je logický a často triafa do čierneho. Hovorí nepríjemné veci tak priamo, že to musí potrafené husi poriadne rozčuľovať. Občas to preženie, ale kto z nás to nikdy neprehnal?

Nedávno jeden bloger kritizoval známeho slovenského spisovateľa, za jeho text na internete. Nuž čo, pokiaľ ten text niekoho neuráža, alebo nepropaguje škodlivé veci, nech si tam ten pán spisovateľ píše, čo má na srdci. A jeho kritik môže zase na svojej stránke napísať niečo rozumnejšie. A podobne je to aj s Igorom Matovičom. Ak niekomu vadí jeho rola v spoločnosti, tak ho môže doplniť alebo nahradiť – založiť si svoje hnutie, organizovať mítingy, nechať sa zvoliť do parlamentu, napísať svoju víziu – skrátka niečo urobiť. Často počúvam výhrady k tomu, že by mal byť Matovič vo vláde. V hlave sa mi premietnu niektoré osoby, ktoré sedeli alebo dnes sedia vo vládnom kabinete a som presvedčený, že Igor Matovič by bol medzi nimi intelektuálny aj morálny gigant. Keď vidím predsedu parlamentu, tak mám pocit, že jeho bývalý kamarát Slota mal aj v najväčšej opitosti mal jasnejší rozum ako pán kapitán.

Keď som sa prvý krát stretol s Igorom, čudoval som sa, že človek, ktorý založil fungujúcu firmu, má mladú ženu a dve malé dcérky, vstupuje do špinavej arény politiky, aby mu mohli ľudia nadávať, že je blázon alebo šašo. Neobhajujem ho, nie je som členom jeho fan klubu alebo hnutia, ale myslím si, že namiesto hádzania kameňov na druhých, je lepšie niečo urobiť.  Aj ja som kedysi Igorovi povedal, že rečami sa veci zmeniť nedajú a on mi odpovedal, že mám pravdu. Rečami veru nie, ale skutkami. Povedal mi to vtedy tak presvedčivo, že som mal dojem, ako keby som pred sebou videl zjavenie Dona Quixote – blázna, ktorý chce zmeniť svet a verí, že ľudia v politike prestanú klamať a kradnúť. Chcel vtedy, aby som sa k nemu pridal a ja som odmietol s tým, že budem radšej robiť to, čo viem a dáva mi zmysel.

Odstráňte Matoviča a Hlinu páni politici, politológovia a novinári. A proti komu budete bojovať, o čom budete písať? Mimochodom, nemali by práve novinári bojovať proti korupcii a odhaľovať zlodejstvá v politike? A koľkí to skutočne robia? Niekoľkí to robia skutočne poctivo, jeden za to zaplatil aj životom. Ale mám pocit, že väčšina to robí len tak “intelektuálne” z kaviarne. A prečo by to robili? Veď je jednoduchšie kopnúť si, ako správny intelektuál do Matoviča. Niekedy mu musia dať aj za pravdu a vtedy svoj článok začínajú s tým, že im ho nemajú radi a nikdy ho nevolili. Nuž čo, ja som ho volil a nehanbím sa za to. A mám ho celkom rád. Táto krajina je taká prehnitá korupciou a zlodejmi, že by sme potrebovali viacero takýchto buričov. Ale ak vám vadí, dajte ho preč, postavte sa na jeho miesto a robte to lepšie, vážení štandardní, uhladení a tolerantní rozprávači prázdnych rečí. Ináč sú to len prázdne intelektuálske kecy. Nepáči sa mi, že Lojzo sa len tak prikríva kresťanskou zástavou a opustil fundament. Aj Igor by sa mohol krotiť a nerozbíjať hneď všetko na márne kúsky. Mám niekedy pocit, že v tom svojom hnutí sa raz bude hádať pred zrkadlom sám so sebou. “Dobrí” kresťania sa dištancujú od Hlinu. Neženie vás tak trochu pýcha bratia? Lojzo vytrvalo bojoval proti Slotovi aj Ficovi. Odstránil z KDH ľudí, ktorí mu robili hanbu (povedzme to rovno, že kradli) a vracia túto stranu do parlamentu.

Nové tváre a strany sa pasujú za záchrancov Slovenska. Lenže Lojzo Hlina s Igorom Matovičom bojujú proti mafii v slovenskej politike už roky. To, čo robili Budaj s Kňažkom v roku 1989 robia Matovič a Hlina v čase Ficovho mafiánskeho štátu. Igor aj Lojzo sú emotívni, niekedy urobia hlúposť alebo povedia niečo, čo potom ľutujú. Nie sú to diplomati, ale snažia sa bojovať za slušné Slovensko.

Pred časom som Igorovi veľmi tvrdo povedal svoj názor na niektoré veci, ktoré nerobí dobre. Použil som aj tvrdé slová – narcis a rozbíjač opozície. Prijal to. Ani Lojza nešetrím, ale on je húževnatý bojovník. Obaja sú úspešní podnikatelia a nepotrebujú ísť do politiky, aby zarobili peniaze. Majme trochu úctu jeden k druhému a nevyháňajme Igora a Lojza z politiky, len preto, že si tam hľadajú miesto nové tváre a strany. Igora a Lojza poznáme. Ľudí, ktorí sú za mnohými postavami v politike, nie.