Hanka, Janka a Majka

Tri ženy. Hanka, Janka a Majka. Majú po päťdesiatke. Do dôchodku ďaleko, do mladosti tiež. Tá prvá robí vo fabrike. Normy sa neustále zvyšujú a technika sa mení. Sú to priemyselní športovci. Očakáva sa od nich stále viac s novou výbavou. Lenže u športovcov je to tak, že sa po tridsiatke (s výnimkou Jaromíra Jágra) už pripravujú na odchod. U ľudí na linkách je to naopak. Viac, rýchlejšie a lepšie. Majú šťastie, že všade chýbajú ľudia. Ináč by ich už dávno vymenili, ale nemajú za koho. Prichádzajú roboty.

Janka je manažérka. Má peknú kanceláriu a dobrý plat. Bolí ju chrbát s vysedávania za počítačom. Na jej plat a kanceláriu už čakajú ďalší – mladí a rýchli. Sú šikovní, ale niekedy povrchní a nehľadia na ľudí. Janka má nadhľad. Vidí súvislosti a pochopila podstatu. Niekomu sa zdá, že zdržuje. Oni slúžia rastu, zisku a ľudia sú pre nich iba zdroje. A tak ju mladí vlci zožerú.

Majka je účtovníčka. Robí si svoju prácu najlepšie ako vie. Celý svoj život. Pribúdajú nové predpisy a faktúry, firma rastie. Jej plat sa však už roky nemení. Dúfala, že dostane viac, keď zvyšujú všetkým okolo. Je zo starého sveta. Nevie, že plat sa zvyšuje za umelecký dojem a powerpointové prezentácie. Jej šéf vie, že neodíde. Už nie je najmladšia, tak načo jej zvyšovať plat?

Prečo ma napadli tieto tri ženy? Lebo žijú medzi nami. Porodili a vychovali deti, vytvárajú zázemie svojim rodinám. Takéto ženy držia pokope rodiny a spoločnosť. Svet biznisu sa točí stále rýchlejšie. Na ženy a ich rodiny nie je čas. Kto dáva tomuto svetu viac – ženy, vychovávajúce deti a starajúce sa o svoje rodiny alebo manažéri, ktorí generujú zisky pre úzku skupinu ľudí? Ja hlasujem za ženy.

Je mi ľúto žien, ktoré chodia na týždňovky opatrovať cudzincov a na svoje rodiny nemajú čas. Je mi ľúto žien po päťdesiatke, ku ktorým sa ich nadriadení správajú ako k opotrebovaným zdrojom, ktoré treba vymeniť. Aj oni majú možno matky v tomto veku a premýšľam kam ich odložia, keď budú staré a nevládne. Kedysi išli takéto ženy do dôchodku takmer o desať rokov skôr ako dnes. Dnes im dôchodok zvyšujú o pár eúr ročne. Aby zostalo pre poslancov SMERu, SNS, Mostu, Kotlebovcov a iných darmožráčov. A tí, ktorí rozkrádajú našu krajinu im chodia na Medzinárodný deň žien rozprávať svoje primitívne vtipy.  „Ekonomika zabíja, keď systém zabúda na svoj pravý cieľ – na človeka,“ napísal pred pár mesiacmi Pápež František. Spoločnosť, ktorá si neváži matky, nie je dobrá spoločnosť.

1 Comment on Hanka, Janka a Majka

  1. Mily Janko. Poznam presne taku Janku a aj Majku. Volaju sa sice inak, ale problemy maju rovnaké .

    Janka place, lebo je zivitelka rodiny, vysokoskolsky vzdelana, klinicky farmaceut tesne po 50tke. Vzdy bola tahunom v spolocnostiach, kde pracovala, vzdy pracovala viac nez jej mladi kolegovia, lebo ma v sebe kladny vztah k praci a za svoj plat chcela vzdy podat maximalny vykon. Stoji za mnohymi nadnarodnymi farmaceutickymi projektami a nespocetnekrát sa, okrem toho, nezistne ujala aj ludi, ktori boli zvalcovani chorobou (specializovala sa na onkogicke lieky ) a nasim „socialnym systemom“ zaroven. Dostavali sa do situacii, kedy na drahe lieky nemali prostriedky a potrebovali ich hned. No kvoli mnohym obštrukciam poistovna robila drahoty. Janka sa takych ludi ujimala, lebo sama ma manzela trpiaceho touto chorobou. Preco pisem v minulom case? Efektivizovali pracovne zdroje a paradoxne Janka dostala vyhadzov. Jej mlade kolegyne ostali, hoci ona robila pracu za troch. Asi malo kavickovala s nimi na ukor prace… Teraz si marne hlada 5 mesiacov pracu vo svojom obore. Lebo vek… Skusenosti nikoho neohurili. Vsetky dobre pozicie obsadene. A uvolnene sa ponuknu mladsim, hoci aj neskusenym.
    Nasla by si pracu v zahraničí, ale potrebuje byt blizko choreho manzela a dcery… Je v zufalej situacii, ked o jej odbornost zjavne niet zaujem. Dostala ponuku piecť kolace…
    A poznam aj Majku. Roky drie za rovnaky peniaz. No prace v uctovnictve je coraz viac. Nosi si ju domov, uz ani nepozna svoju rodinu. Je otrokom prace. A je vdacna, ze ju ma. Mysli si ze ak vydrzi to zdierajuce tempo, sef to oceni a jej sikovnost a spolahlivost bude odmenena zvysenym platom. Nechape, preco tomu tak nie je. Ak si precita tvoj clanok, asi ju nepotesi, ze nema nic ocakavat. Len dufat, ze ju neprepustia…

Comments are closed.